13 Kasım 2016 Pazar

Gazeteci Necati Abay Amnesty ve Passau Belediye Başkanının konuğuydu

Gazeteci Necati Abay, Almanya’nın Passau kentinde düzenlenen Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) Gruppe Passau’nun 45. Kuruluş Yıldönümü etkinliğine, Amnesty ve Passau Belediyesi Başkanı Jürgen Dupper’in davetlisi olarak katıldı.
Etkinliğin başlangıcında, Amnesty yetkilisi Christa Seidl, Necati Abay’ın sürgün bir gazeteci olarak yaşamını, Türkiye’deki basın özgürlüğü ve demokrasi mücadelesini anlattı.
Ardından etkinliğin ana konuşmacısı olan Abay, sürgün gazeteci olma nedenlerini kısaca Almanca olarak anlattı. Ardından Türkçe olarak konuşmasına devam etti.
Size karanlık bir tablo çizmek istemezdim ama maalesef Türkiye’deki tablo gerçekten karanlık. AKP-Saray cuntası, Erdoğan ülkemizi karanlığa boğdu.” dedi.

122 tutuklu gazeteciyle Türkiye dünya birincisi

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformunun (TGDP) verilerine göre 122 gazeteci ve yazarın tutuklu bulunduğunu, Türkiye’nin tutuklu gazeteci sayısı bakımından dünya birincisi olduğunu belirterek bazı tutuklu gazetecilerin isimlerini zikretti.
Gazetecilerin dışında yüzlerce akademisyen, insan hakları savunucusu, gazete dağıtımcısı, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 10 milletvekili, siyasetçi, Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın cezaevinde olduğunu anımsatan Abay, Türkiye’de İMC TV’den Özgür Radyo’ya, Hayat TV’den Zarok TV’ye muhalif basının susturulduğunu, 2 bin 500 gazetecinin işsiz kaldığını kaydetti.

Direniyoruz, bedel ödüyoruz ve kazanacağız

 Bizlere düşen, direnmek ve bedel ödemektir. AKP diktatörlüğünün tüm baskı ve terörüne rağmen gazeteciler ve yazarlar, insan hakları savunucuları, HDP’nin Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, başta Kürt halkı olmak üzere halklarımız direniyor. Demokrasi savunucuları direniyor. Hiç bir diktatörün geleceği yoktur. Demokrasi savunucusu halklarımızın kazanacağına olan inancımız tamdır.” dedi.

AB ve Merkel neden susuyor?

“Avrupa Birliği yetkilileri bütün bu yaşananlar karşısında güçlü bir tepki göstermiyor. Neden? Almanya Başbakanı sayın Angela Merkel, Türkiye’de bu yaşananlar karşısında güçlü bir tepki göstermiyor. Neden? Şaşırıyoruz. Avrupa Birliği yetkilileri, Türkiye’deki demokrasiden endişe duyuyoruz açıklamasını yapıyorlar. Türkiye’de demokrasi olmadığı için endişe edilecek bir şey de yok. Ne endişesi...” şeklinde konuştu.

Sayın Merkel’e çağrı

Almanya başbakanı sayın Angela Merkel’e seslenmek istiyorum.” diyen gazeteci Abay şunları söyledi.
“Türk devleti ile ekonomik çıkar ilişkilerinizi biliyoruz. Göçmenler üzerinden yaptığınız pazarlık ve anlaşmaları biliyoruz. İncirlik üssüyle ilgili anlaşmalarınızı biliyoruz. Sayın Merkel, Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren halklarımızın çığlığını duyabiliyor musunuz? Birazcık demokrasi kaygınız varsa etkin tedbirler almak zorundasınız. AKP faşizmine, demokrasi düşmanı AKP-Saray cuntasına,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan desteğinizi çekmenizi öneriyorum sayın Merkel.”

129-B Yasası Antidemokratiktir

Abay, Alman Anayasasında bulunan “antiterör yasası” 129-b maddesi, tamamen IŞİD gibi, NSU gibi faşist terör örgütlerine karşı kullanılması gerekirken, terörle ilgisi olmayan Kürt siyasetçilere, ATİK gibi göçmen örgütlerine karşı da kullanıldığını belirten Abay, bunun antidemokratik olduğunu, yasal zeminde siyaset yapma ve örgütlenme hakkına müdahale olduğunu belirtti.

Cem Toprak davası düşünce özgürlüğünü kısıtlayan bir dava

“Son olarak Ulm’de 6 aydır süren ilginç bir davadan söz etmek istiyorum.” diyen Abay, Türkiye’deki katliamları protesto etmek amacıyla miting izni alan Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) üyesi Cem Toprak hakkında  Ulm'deki bir mitingde “Terörist Erdoğan” sloganı atıldığı gerekçesiyle “Erdoğan’a hakaret” davası açıldığını belirterek davanın düştüğünü ancak Cem Toprak’a 500 Euro para cezası verilmesinin düşünce özgürlüğünün kısıtlanması anlamını taşıdığını belirterek ve eleştirerek konuşmasını tamamladı.
Ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Abay çok sayıda soruya muhatap oldu. Amnesty’nin bir yetkilisi Merkel’e yönelik eleştirilerin Merkel’e ileteceklerini belirterek Abay’ın konuşması alkışlarla sonlandı.

Passau Belediye Başkanı Jürgen Dupper

Abay’ın konuşmasının ardından SPD’li Passau Belediye Başkanı Jürgen Dupper, Abay’a teşekkür ederek konuşmasına başladı. Amnesty’nin Passau, Almanya ve dünyada verdiği demokrasi mücadelesinden örnekler verdi.
Amnesty’nin başlattığı Başbakan Binali Yıldırım’a yönelik imza kampanyasının da tanıtıldığı etkinlik alkışlarla sonlandı...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder