31 Mayıs 2010 Pazartesi

NECATİ ABAY KİMDİR

Türkmen yörüklerine mensup bir ailenin çocuğu olarak 1956 yılında Denizli’de doğdum. İlk okulu, Denizli’ye bağlı Acıpayam ilçesinin Gireniz Çiftlik köyünde okudum. Ortaokul, lise ve yüksek öğrenimimi Denizli’de tamamladım.
İlk mesleğim öğretmenliktir.
Asıl mesleğim ise gazeteciliktir.
Halen Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformunun (TGDP) sözcülüğünü yapmaktayım.
Gazeteci ve yazar kimliğimle kalemimi 35 yıldır ezilenlerden yana kullandım, kullanıyorum. Özgürlük ve demokrasiyi, sosyalizmi, ezilenlerin çıkarlarını savunduğum için çeşitli bedeller ödedim, ödüyorum.
Yüzbinlerce insan gibi ben de 12 Eylül cuntası döneminde sosyalist kimliğim nedeniyle gözaltına alındım, işkenceye maruz kaldım ve tutuklanarak İstanbul-Metris Cezaevine konuldum. Komünizm propagandası yaptığım gerekçesiyle 141. maddeye muhalefetten 8.5 yıl ceza aldım. Daha sonra düşünce suçunu yasaklayan bu maddenin kaldırılmasıyla birlikte sabıkam da ortadan kalktı. Ancak hileli yöntemlerle 141. Maddenin yerine başka maddeler devreye sokulduğundan sonraki yıllarda da düşünce özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını savunduğum için tutuklamalara maruz kaldım. Açılan davalar beraatle sonuçlandı. Ancak 2003 Nisanında Atılım gazetesinde çalışırken yeniden tutuklandım ve Tekirdağ F Tipi Cezaevine konuldum. Müebbet hapisle cezalandırılmam istendi. 6 ay sonra yapılan ilk duruşmada serbest bırakıldım. Bunun ardından Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformunun (TGDP) kuruluşunda yer aldım. Kendim gibi tutuklanan gazeteci ve yazarların özgürlüğü için mücadele yürüttüm, yürütüyorum.
2004 yerel seçimlerinde İzmit Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için bağımsız sosyalist aday oldum. 2007 Milletvekili seçimlerinde de İzmir 1. Bölge bağımsız sosyalist milletvekili adayı oldum.
Evliyim ve bir kızım var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder